Fedezzük fel Székelyföldet! – HAT-20-01-0117
A pandémia után, és már nem első alkalommal került sor erre a tanulmányi kirándulásra. Minden alakalommal Erdélyt látogatjuk meg. A tanulók így tapasztalatot szereztek arról, hogy olyan, mintha Magyarországon lennénk, bár külföldön vagyunk. Ezzel a kirándulással olyan pedagógiai célú tanulmányi kirándulás valósult meg, amelyben több cél is teljesült. A tanulók megismerkedhettek, barátságot köthettek hasonló korú fiatalokkal, más szokásokkal, más életvitellel. Megtapasztalták az életvitelhez kapcsolható, messze földön híres vendégszeretetet. Gyarapították nemzetünk történelmének mélyebb vonatkozású, tapasztalati úton elsajátított ismereteivel. A kirándulás főbb állomásai voltak: Déva, Székelyszentlélek, Torda, Csíkszereda, Csíksomlyó, Békás-szoros, Gyilkos-tó, Szejkefürdő, Farkaslaka, Korond, Király-hágó, Nagyszalonta, Arad. A szállás a teljes időtartam alatt Székelyszentléleken volt.A tanulók kíváncsiak, befogadók voltak minden új tapasztalat és ismeret iránt. Új tartalommal bővült számukra a hazaszeretet, nemzeti összetartozás élményének megélése, elmélyült bennük a haza iránti tisztelet, az összetartozás érzése. Záró programként megvalósult a székelyzászlós futás. A haza, nemzet, nemzeti összetartozás új tartalmakkal bővült a tanulók számára. A pályázatban megfogalmazott célok maradéktalanul megvalósultak.
A tanulókkal közös munkában készültünk fel. A kiselőadásokat is közös megbeszéléssel, a tanulók önkéntes vállalásaival osztottuk ki, hogy előzetesen fel tudjanak készülni a megfelelő helyszínekre. Kiteríthető, mozaik térkép segítségével, élet nagyságban "bejárták a helyszíneket", majd normál nagyságú térképen is. Közösen kerestük meg az adott állomásokat. Közösen készültünk fel és valósítottuk meg a jótékonysághoz kapcsolódó gyűjtést is.
Első állomás Nagyszalonta volt. Megismerhettük az Arany János Emlékmúzeumot, koszorút helyeztünk el Arany János szobránál. Ezt követően a Király-hágót, mint Erdély kapujának ismert helyet látogattuk meg. Ezután foglaltuk el szálláshelyünket, majd vacsoráztunk, bőségesen. Az ízletes reggeli után Parajdra utaztunk, elsőként megtapsztaltuk hogyan dolgozzák fel a sót, helyi vállalkozó segítségével. Ezt követően a parajdi sóbányába ereszkedtünk le. A mesés helyet bebarangolták, örömmel fedezték fel. Tamási Áronról Farkaslakán emlékeztünk meg, megkoszorúztuk az emlékművét, megidéztük szellemét. Székelyudvarhelyen megpihentünk. Szejkefürdőn megtekintettük a Mini Erdélyt. Megkoszorúztuk Orbán Balázs sírját, majd a székelykapuk sorát ismerhettük meg. A szép nap végén esti táncházat szerveztünk és tartottunk. Következő állomásként Kisbaconba utaztunk Benedek Elek emlékházához. Hatalmas, korhű információval gazdagodva megtekintettük Benedek Elek szobrát. Koszorút helyeztünk el, miközben méltó módon idéztük meg emlékét. Ezt követően a madarasi Hargitára mentünk. Gyalogtúrát terveztünk, amely félbe maradva hiúsult meg, mert túl nagy volt hó. A negyedik napon a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban részletes ismertetést kaptunk a székely emberek életéről, szokásairól. A sok ismeret után Csíksomlyóra utaztunk. Ott látogatást tettünk a híres templomba. a templomban megtekintettük a csodatevő Babba Mária szűzanya szobrát. A templom történetével is megismerkedtünk. A Tolvajos –tetőn megkoszorúztuk a Hármaskereszt emlékművet. Előtte összeálltunk, jelképezve az összefogást és közösen énekeltük el a Himnuszt. Kellemes délutánt tölthettünk el Máréfalván, Róza mamánál. Megkóstolhattuk híres, ízletes tejfölös lepényét. Ezután a falubeli, kortárs táncos lányok és fiúk segítségével egy kiváló hangulatú táncházban roptuk a táncot, megismerve táncaikat. Frissen sütött házi kenyérből készült zsíros kenyérrel, zöldhagymával, üdítő italokkal vendégeltek meg bennünket, megmutatva ismét híres vendégszeretetüket. A programban megtekintettük falu híres Kőlik barlangjait. Gyalogtúrára mentünk a Gyilkos-tó környékén. A „Te szedd” akció keretében vállalásunk volt, hogy a helyszínen tapasztalt túravezetők segítségével szemetet gyűjtünk. Egészen rövid idő alatt viszonylag sok szemetet gyűjtöttünk össze. Majd két túraútvonal közül (könnyebb vagy nehezebb) volt lehetősége választani a tanulóknak. A Békás- szorosba „ereszkedtünk” le. Mesés élményekkel fejeztük be a túrát. Petőfi Sándor emlékhelyét Fehéregyházán koszorúztuk meg, megemlékezve a nagy költőre.
Vajdahunyad várát kellemes, és sok múltbeli eseményt megidézve jártuk be. Aradon megállva megkoszorúztuk a Megbékélés parkjában a Szabadság-szobrot.
A fenntarthatóság érdekében a Máréfalván található Böjte Csaba által működtetett Összefogás Házának kis diákjait elvittük máréfalvi Kölikhez, és közösen szemetet gyűjtöttünk. A már korábban összegyűjtött és elhozott adományokat ünnepélyes keretek között átadtuk. A hetedikes tanulókkal együtt egy kellemes hangulatú estén ismerkedtünk meg táncaikkal, énekeikkel, és a máréfalvi Rozetta Egyesület táncosaival.
A haza érkező diákok bemutató napot tartanak ezen a napon. Bemutatjuk az elkészült fotókkal, videókkal, összeállított kisfilmekkel a megvalósult tanulmányi kirándulást. Ezzel felkeljük az érdeklődést a többi tanulóban is a program iránt. A Nemzeti Összetartozás Napján a megemlékezésen kívül az érintett osztály emlékműsort adott elő (Trianoni emlékműsor)). Majd levezetésképpen először megtartottuk a székelyzászlós futást, majd csatlakoztunk Szarka Tamás által meghirdetett közös énekléshez. Ezzel mélyítettük, erősítettük a külhoni magyarság iránti összetartozás érzését.
A tanulmányi kirándulásról szerzett közös élményeinket rendszereztük. Az élményeinkből készített bemutató filmet és fotóalbumot, valamint az elkészült eseményeket megörökítő napló segítségével megidéztük a kirándulás felejthetetlen pillanatait. Kapcsolódó feladatlapokat készítettünk, amelyből tájékozódhattunk a bővült ismeretanyagról a tanulók körében. Kellemes, kötetlen, szabad, befogadó beszélgetéssel idéztük meg az utazás pillanatait, érzéseiket elmondták a megismert közösségekről.
Az iskolai facebook szülői csoportokban, valamint egy erre a célra létrehozott csoportban tettük közzé fotóinkat, valamint élményeinket. A Garai Híradóban is közzé tesszük élménybeszámolónkat.
A kirándulás képes beszámolója itt tekinthető meg.
